Ana Sayfa - Boğazköy Sayfası

Yazılıkaya Hitit Kaya Tapınağı

Yazılıkaya Hattuşa’nın yaklaşık 1,5 km. kuzeydoğusunda yer alan bir Hitit kaya tapınağıdır. Doğal kaya yapısı ile çevrelenmis iki adet üstü açık odadan oluşmaktadır. Hitit döneminde odaların üstünün kapalı olduğuna dair hiçbir belirti yoktur. Daha büyük olan ana odanın (A Odası) kayalık duvarları çok sayıda Hitit tanrısının rölyefleri ile kaplıdır. Erkek tanrılar solda, tanrıçalar sağda, başı çeken ve karşı duvarın ortasında buluşan Fırtına Tanrısı Teşup ile Güneş Tanrıçası Hepat’ı izler durumda tasvir edilmişlerdir. Tapınak, bahar aylarında yeni yılı karşılama kutlamalarının yapıldığı bir yer olarak kullanılmış olabilir. Dar bir geçitle ulaşılan B Odasının ise Tudhaliya IV anısına, oğlu Şuppiluliuma II tarafından M.Ö.13.yy.’da yapılmış özel ibadet odası olması muhtemeldir.
Büyük boy görmek için resimler üzerine tıklayınız.

A Odasının genel görünümü ve en sağda B odasının girişi


A Odası
A Odası Ana sahne Kral IV.Tudhaliya'nın rölyefi Sol taraftaki tanrıların bir bölümü Sağ taraftaki tanrıçaların bir bölümü
B Odası
B Odasının girişi B Odası Nergal (Yeraltı tanrısı) Kral IV.Tudhaliya Tanrı Sarruma'nın kollarında Oniki tanrı Oniki tanrı rölyefinden ayrıntıResim kaynakları:
Bora Bilgin, Ertuğrul Anıl, Ercüment Süer, Cüneyt Süer, 2011.