Ana Sayfa
English

Köylütolu

Bu anıt ilk olarak 1884 yılında Maryan Sokolowski tarafından Ilgın-Kadınhanı karayolu üzerinde Köylütolu köyü yakınındaki bir düzlükte fark edilmiştir. Dikdörtgen biçimli kireştaşı bloğun uzunluğu 180, yüksekliği 90, eni ise 100 cm'dir. Ön yüzünde bulunan üç satırlık rölyef tipindeki yazıtın bazı bölümleri hasar görmüştür. Alt satır ilk iki satıra göre iki kat daha kalındır. Bloğun üst tarafındaki oyulmuş bölüm rituel amaçlı veya bir stel/heykel dikmek için kullanılmış olabilir. Yazıtın içeriği bloğun daha uzun bir yazıtın bir parçası olduğuna işaret etmektedir. Bloğun orijinal buluntu yeri olan toprak yığma setin Hitit döneminde inşa edilmiş geniş bir baraja ait olduğu belirlenmiştir. Karakuyu Hitit barajında bulunan stel ve yakın civardaki Yalburt, Fasıllar ve Eflatunpınar anıtları gibi, bu anıtın da M.Ö. 13. yüzyılın ikinci yarısına, IV. Tuthaliya dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesindedir.


Büyük boy görmek için resimlere tıklayınız.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi - sanalmuze.gov.tr Anadolu Medeniyetleri Müzesi - sanalmuze.gov.tr Anadolu Medeniyetleri Müzesi - sanalmuze.gov.tr T. Bilgin, 2006
I. Gelb, 1939 E. Masson, 1980İlgili yayınlar:
Emre, K. "The Hittite Dam of Karakuyu," Prince HM T. Mikasa (ed.) Essays on Anatolian Archaeology, Wiesbaden, 1993: 1–42 (8–9 ve levha 18–21).
Hawkins, J. D. “Hittite Monuments and Their Sanctity,” A. D’Agostino, et al (eds.), Sacred Landscapes of the Hittites and Luwians, Studia Asiana 9. Firenze, 2015: 1–10 (5).
Masson, E. "Les inscriptions hiéroglyphiques louvites de Köylütolu et de Beyköy", Kadmos 19.2, 1980: 106–22.
Yalburt Yaylası Archaeological Landscape Research Project

Resim kaynakları:
Anadolu Medeniyetleri Müzesi - sanalmuze.gov.tr Tayfun Bilgin, 2006.
Ignace J. Gelb, Hittite Hieroglyphic Monuments, Chicago: 1939.
Emilia Masson, 1980.